מה ההבדל בין פתרון סכסוכים בבית משפט לבין גישור

מחלוקות הן תופעה שכיחה במסגרות אישיות ומקצועיות כאחד. כאשר מתעוררות מחלוקות, לצדדים המעורבים יש אפשרויות שונות לפתור אותן. שתיים מהשיטות הנפוצות ביותר ליישוב סכסוכים הן יישוב סכסוכים בדרך של גישור והכרעה בסכסוך בהחלטת בית משפט. בעוד ששתי השיטות מטרתן לסיים מחלוקות, הן שונות בכמה אופנים האחת מהשנייה.

פתרון סכסוכים בבית משפט – כל מה שחשוב לדעת

יישוב סכסוכים בבית המשפט, הידוע גם בשם ליטיגציה, כולל צדדים המציגים את תיקיהם בפני שופט בבית משפט. לאחר מכן השופט מחליט, על סמך הראיות והטיעונים שהוצגו. יישוב סכסוכים בבית המשפט הוא תהליך פורמלי הכפוף למערכת של כללים ונהלים. ובשונה מגישור עסקי, ההחלטה הסופית תהיה בהתאם לראיות, להתרשמות השופט, למערכת החוקים והפסיקה.

גישור, לעומת זאת, הוא תהליך לא פורמלי הכולל צד שלישי ניטרלי, המגשר, המאפשר את התקשורת בין הצדדים המעורבים. המגשר אינו מחליט, אלא מסייע לצדדים להגיע לפתרון מקובל על  הצדדים. גישור הוא תהליך שיתופי, המעודד צדדים לעבוד יחד כדי לפתור את המחלוקת ביניהם.

מהו ההבדל העיקרי בין יישוב סכסוך בבית משפט לבין גישור?

אחד ההבדלים העיקריים בין יישוב סכסוכים בבית המשפט לבין גישור, הוא רמת השליטה שיש לצדדים על התוצאה. ביישוב סכסוכים בבית המשפט, לצדדים יש שליטה מועטה על התוצאה מכיוון שהפסיקה מתקבלת על ידי השופט. ההחלטה שהתקבלה על ידי השופט, היא מחייבת והצדדים חייבים לפעול על פיה. בגישור לעומת זאת, לצדדים יש יותר שליטה על התוצאה כאשר הם פועלים יחד כדי להגיע לפתרון מקובל הדדית. הפתרון שהושג בגישור אינו מחייב, והצדדים יכולים לבחור לקבלו או לדחותו.

הבדל נוסף בין יישוב סכסוכים בבית המשפט לגישור, הוא רמת הפרטיות. יישוב סכסוכים בבית המשפט הוא הליך ציבורי, והמידע חשוף לציבור. גם הראיות שהוצגו בבית המשפט מתפרסמות ברבים. גישור, לעומת זאת, הוא הליך פרטי, וההליך הוא חסוי. הראיות שהוצגו בגישור אינן מפורסמות, אינן יכולות לשמש את הצדדים בבית משפט והם יכולים לדון בחופשיות בפרטי הסכסוך, ללא חשש לפרסום.

מה ההבדל במחיר בין יישוב הסכסוך בבית משפט לבין גישור?

עלות יישוב סכסוכים בבית המשפט ועלות הגישור שונות. יישוב סכסוכים בבית המשפט עלול להיות יקר, כאשר הצדדים עשויים להתחייב להוצאות שכר טרחת עורך דין, הוצאות חוות דעת, הוצאות בגין תמלול ראיות ולעיתים פסיקת הוצאות בית המשפט בהחלטות ביניים. עלות יישוב סכסוך בבית המשפט עלולה לעלות בין השאר, אם התיק מתארך. גישור, לעומת זאת, הוא בדרך כלל זול יותר.  הצדדים לגישור נדרשים לשלם רק עבור שכר טרחת המגשר, המתחלק לרוב בין הצדדים.

כל הליך דורש את הזמן שלו

הזמן שלוקח ליישוב סכסוך שונה בין יישוב סכסוך בבית המשפט לבין גישור. יישוב סכסוכים בבית המשפט יכול להיות תהליך ממושך, כאשר ניהול התיק עלול להימשך חודשים רבים ואף שנים. גישור, לעומת זאת, יכול להיפתר תוך שעות או ימים. מהירות הגישור נובעת מאופיו הבלתי פורמלי של התהליך ומהעובדה שצדדים עובדים יחד כדי להגיע לפתרון. לבסוף, מערכת היחסים בין הצדדים לסכסוך הינה גורם נוסף השונה בין יישוב סכסוך בבית המשפט לבין גישור. יישוב סכסוכים בבית המשפט יכול להוות יריבות, כאשר הצדדים מתמודדים זה מול זה בניסיון לנצח בתיק.

אופי היריבות של הצדדים בבית המשפט עלול להלחיץ ​​את היחסים בין הצדדים ולהקשות על העבודה המשותפת בעתיד. גישור, לעומת זאת, הוא תהליך שיתופי המעודד את הצדדים לעבוד יחד כדי להגיע לפתרון המקובל עליהם. האופי השיתופי של הגישור עשוי לסייע בשיפור היחסים בין הצדדים, ולהקל על העבודה המשותפת בעתיד.

יוסי דקל – מגשר מוסמך ומעניק ייעוץ עסקי עבור פתרון סכסוכים

יישוב סכסוכים בבית המשפט לעומת גישור, הן שתי שיטות שונות ליישוב סכסוכים. בעוד שיישוב סכסוכים בבית המשפט הוא הליך פורמלי העוקב אחר מערכת של כללים ונהלים, גישור הוא הליך לא פורמלי המעודד את הצדדים להגיע לפתרון מקובל הדדית.

אנחנו במשרד יוסי דקל, ערוכים לייעץ לכם אודות מגוון האופציות האפשריות שיסייעו לכם לפתור מחלוקות ומסייעים לכם לבנות תוכניות עסקיות שיקדמו את העסק שלכם.

השאירו את הפרטים שלכם עוד היום ואנחנו נשמח ליצור אתכם קשר.

דילוג לתוכן